Jak urządzić wąską kuchnię? Poznaj kilka cennych porad

Nie mylą się ci, którzy twierdzą, że sercem domu jest kuchnia. To właśnie w kuchni większość domowników spędza większość swojego dnia – nie tylko przygotowując i spożywając codzienne posiłki, ale też pijąc poranną kawę, czytając gazetę czy rozmawiając z rodziną po ciężkim dniu w pracy lub szkole. To bardzo ważne, by podczas urządzania kuchni uczynić to miejsce jak najbardziej praktycznym i przyjaznym dla domowników. Co jednak, gdy mamy do czynienia z wąską kuchnią? Jak ją urządzić? Oto to kilka porad, które pomogą Wam ułatwić to zadanie.

Jak urządzić wąską kuchnię?

Projektowanie wąskiej kuchni o nietypowych rozmiarach może okazać się dla wielu z nas trudnym zadaniem. Problematyczną kwestią jest zazwyczaj w tym przypadku dobór odpowiednich mebli kuchennych. Standardowa głębokość gotowych szafek kuchennych wynosi ok. 60 cm, co przy naprawdę wąskiej kuchni, może stanowczo ograniczać możliwość poruszania się po tym pomieszczeniu. Decydując się na nieco płytsze szafki (na wymiar), może jednocześnie pojawić się problem z dobraniem sprzętów AGD w odpowiednim rozmiarze. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku wybór mebli i sprzętów w standardowym rozmiarze i umieszczenie ich na jednej, dłuższej ścianie lub dwóch ścianach, tworzących literę “L”.

Jeżeli istnieje możliwość wyburzenia ścianki działowej, warto również rozważyć połączenie kuchni z salonem, by “otworzyć” kuchnię i zwiększyć jej optyczną oraz rzeczywistą powierzchnię. Wtedy część kuchenną i salon możemy odgrodzić od siebie blatem, który może też pełnić rolę stołu kuchennego lub niewielkiej jadalni, bądź wyspą kuchenną, która będzie nam służyć jako miejsce do krojenia czy przechowywanie akcesoriów kuchennych. Oczywiście, połączenie kuchni z salonem ma też swoje wady np. zapachy rozchodzące się po całym mieszkaniu podczas gotowania, hałas wydobywający się z kuchennych sprzętów czy całkowity brak prywatności, jeśli uwielbiamy spędzać czas w kuchni w odosobnieniu. Jednak wygoda w korzystaniu z kuchni w połączeniu z salonem, może nam zrekompensować wszystkie te niedogodności.

Aranżacja kuchni – kilka cennych porad

Jeśli pozostaniemy przy opcji wąskiej, ale samodzielnej kuchni, warto zastosować kilka poniższych trików, które pomogą uczynić to pomieszczenie jak najbardziej praktycznym i przestronnym.

– Wybierając meble do kuchni, unikajmy ciężkich i masywnych szafek, które optycznie pomniejszają i przytłaczają małe pomieszczenia. Zamiast tego postawmy na meble z przeszklonymi lub po prostu przezroczystymi drzwiczkami. Idealnym ich uzupełnieniem będzie zastosowane przy szafkach dodatkowe oświetlenie – problemem wąskich kuchni jest bowiem często ograniczony kontakt ze światłem dziennym.

– Postarajmy się maksymalnie wykorzystać powierzchnię ściany, na której znajdują się meble – szafki powinny zajmować miejsce od samego dołu aż do sufitu. Dobrze sprawdzą się tu wysuwane szafki narożne, które pozwalają zaoszczędzić wiele miejsca na przybory kuchenne.

– Jeśli zależy nam na tym, by dodatkowo optycznie powiększyć przestrzeń, postawmy na jasne i połyskujące meble kuchenne. Jasną tonację warto w tym przypadku zachować również na ścianach.

– Przeciwległa (krótsza) ściana może zostać ozdobiona grafiką, tapetą czy farbą w ciemniejszym kolorze – przy kuchni o nietypowym rozmiarze warto polegać na technice optycznego przywracania jej prawidłowych proporcji.

– Przy wąskiej kuchni dużo lepiej sprawdzą się przesuwne niż tradycyjne drzwi lub po prostu ich brak. To zapewni nam znacznie większą wygodę w poruszaniu się po tym niewielkim pomieszczeniu.

KREDYT MIESZKANIOWY NR 1SPRAWDŹ
+